Anul XX Nr. 6673
4.2° Constanța Marți, 19 Martie 2024 Anul XX Nr. 6673

Manchester City - Liverpool 4-0. Proaspăta campioană, învinsă clar pe Etihad

Replica API 4 iulie 2020 | 23:21 1318

Premier League | Manchester City - Liverpool 4-0. Aflată încă în spiritul sărbătorii, proaspăta campioană a Angliei a pierdut categoric duelul de pe Etihad.

Kevin De Bruyne, Raheem Sterling, Phil Foden și autogolul lui Alex Oxlade-Chamberlain au făcut diferența în această seară, în primul meci al "cormoranilor" din postura de câștigătoare matematică a titlului.

De Bruyne a deschis scorul în minutul 25, din penalty, după un fault comis de Joe Gomez asupra lui Raheem Sterling. Belgianul a transformat fără emoții, cu un șut plasat în stânga portarului Alisson. 10 minute mai târziu, Sterling s-a aflat din nou în prim-plan. De această dată, fostul atacant al lui Liverpool a reușit să marcheze cu un șut trimis elegant lângă bară, printre Alisson și Gomez.

A fost primul gol înscris de Sterling împotriva lui Liverpool.

Premier League | Manchester City - Liverpool 4-0. De Bruyne a egalat performanța lui Cesc Fabregas

Formația lui Pep Guardiola a intrat cu 3-0 la vestiare, după ce Foden și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor. Puștiul lui City a rămas în poziție excelentă în careul lui Liverpool, după o combinație splendidă cu De Bruyne. Foden a trimis puternic pe centrul porții, fără speranțe pentru Alisson.

A fost al 17-le assist reușit de Kevin De Bruyne în sezonul curent. Belgianul a egalat performanța lui Cesc Fabregas, de a trimite cel puțin 17 pase decisive în sezoane multiple. Mijlocașul lui City a reușit alte 18 assist-uri în stagiunea 2016/2017, în timp ce Fabregas bifa 17 assist-uri în sezonul 2007/2008 și 18 în stagiunea 2014/2015.

Premier League | Alisson, la primul meci în care încasează 4 goluri, în poarta lui Liverpool

Scorul final a fost stabilit în minutul 66, când Oxlade-Chamberlain și-a trimis mingea în proprie poartă, în încercarea de a respinge șutul lui Sterling.

A fost primul meci în care Alisson a primit 4 goluri de când se află la Liverpool. Ultima oară când brazilianul înregistra această contraperformanță se întâmpla în 2018, pe vremea când evolua la AS Roma, chiar în fața actualei sale echipe.

A fost a doua înfrângere a lui Liverpool în actualul sezon din Premier League, după cea cu Watford din luna februarie. În ciuda rezultatului dur de pe Etihad, trupa lui Jurgen Klopp păstrează un avans uriaș, de 20 de puncte, față de Manchester City, potrivit eurosport.ro.