Anul XX Nr. 6682
12.4° Constanța Joi, 28 Martie 2024 Anul XX Nr. 6682

Manchester City relansează campionatul, după victoria cu Liverpool

Replica API 3 ianuarie 2019 | 00:15 255

Manchester City a câștigat cel mai tare meci din începutul de an din Premier League. Echipa lui Pep Guardiola s-a impus cu 2-1, după un duel în care ”cormoranii” au ratat una dintre cele mai mari ocazii din acest sezon.

Sadio Mane a lovit bara dintr-o poziție ideală, apoi, John Stones a degajat la disperare direct în Ederson. Mingea părea că se îndreaptă spre poartă, dar a fost scoasă incredibil de același Stones, în fața lui Mo Salah, înainte să treacă linia porții cu toată circumferința.

Kun Aguero a deschis scorul în minutul 40, cu un șut puternic, la colțul scurt. Repriza a doua a adus și golul lui Roberto Firmino (minutul 64), care a trimis cu capul în poarta goală, din careul de șase metri.

Leroy Sane a marcat golul de 2-1, șase minute mai târziu. A fost a patra reușită împotriva lui Liverpool, din cele 22 adunate în tricoul ”cetățenilor”. De asemenea, Manchester City a devenit prima echipă care înscrie cel puțin două goluri împotriva ”cormoranilor”, în ultimele 24 de meciuri din EPL.

Finalul a adus ocazii de ambele părți, dar și victoria care a relansat campionatul din Anglia. Manchester City (50 de puncte) s-a apropiat la doar 4 lungimi de liderul Liverpool (54 de puncte). Podiumul este completat de Tottenham (48 de puncte).

Aceasta a fost a 16-a întâlnire directă între Pep Guardiola și Jurgen Klopp. Ibericul a obținut a șasea victorie, în timp ce managerul lui Liverpool rămâne cu 8 succese. De notat e că neamțul este în continuare singurul antrenor cu un palmares favorabil la capitolul ”directe” cu Guardiola.

sursa: Digisport.ro