13.4° Constanța Vin., 19 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6704
13.4° Constanța Vineri, 19 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6704

Meci de infarct la Southampton; Manchester United câştigă după ce era condusă cu 2-0, în Premier League

Replica API 1 decembrie 2020 | 23:52 1356

Southampton şi Manchester United au oferit un meci de infarct duminică seara, pe St.Mary's Stadium, în etapa a 10-a din Premier League, elevii lui Ole Gunnar Solskjaer reuşind să întoarcă soarta unei partide ce părea că se îndreaptă spre un rezultat surpriză în ultimele 30 de minute de joc.

Prima repriză a aparţinut gazdelor care au intrat la cabine cu un avantaj de două goluri, prin reuşitele Jan Bednarek (23) şi James Ward-Prowse (33).

În mitanul secund, partida s-a mai echilibrat, Southampton rezistând atacurilor lui United şi sperând să conserve rezultatul de la pauză. În minutul 59 însă Bruno Fernandes a reuşit primul gol al oaspeţilor, arătând că Manchester nu s-a resemnat. După alte 15 minute, Edinson Cavani a reuşit şi golul egalizator (74), iar în prelungirile partidei, tot el a izbutit golul victoriei (90+2).

Chiar şi cu acest rezultat, Southampton rămâne pe un nesperat loc 5 în clasament, cu 17 puncte, iar Manchester United urcă pe 7, cu 16 puncte.

În schimb, la vârful clasamentului ierarhia s-a schimbat, după remiza albă dintre Chelsea şi Tottenham, de duminică seara. Spurs preia postura de lider, cu 21 puncte, la egalitate de puncte cu Liverpool, care este pe locul secund, Chelsea fiind pe 3, cu 19 puncte.

Aşa cum se ştie, Manchester City s-a distrat sâmbătă seara cu Burnley, administrându-i un sec 5-0, pe Etihad Stadium.

Riyad Mahrez (6, 22, 69), Benjamin Mendy (41) şi Ferran Torres (66) au fost autorii golurilor ''cetăţenilor'', victoria aducând-o pe City pe locul 8 în clasament, cu 15 puncte.

Pe Goodison Park, Everton s-a înclinat cu 0-1 în faţa lui Leeds United, singurul gol al meciului fiind reuşit de Raphinha (79).

Tot cu 1-0 a câştigat şi West Bromwich Albion partida de acasă cu Sheffield United. Cele 3 puncte au fost aduse de reuşita lui Connor Gallagher (13).

Tot sâmbătă, Brighton şi Liverpool au încheiat la egalitate 1-1, iar vineri, în primul meci al etapei, Newcastle United s-a impus cu 2-0 la Crystal Palace, scrie agerpres.ro.