Anul XX Nr. 6705
11.6° Constanța Sâmbătă, 20 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6705

Melbourne: Încă o favorită părăsește Australian Open

Replica API 18 ianuarie 2022 | 00:00 651

După eliminarea Petrei Kvitova de către Sorana Cîrstea, cea de a doua mare supriză a zilei de marți la Australian Open a constituit-o înfrângerea canadiencei Leylah Fernandez (24 WTA) de către australianca Maddison Inglis (133 WTA), beneficiara unui wildcard din partea organizatorilor, potrivit Mediafax.

Favorita gazdelor a reușit să furnizeze surpriza, câștigând cu un confortabil 6-4, 6-2, în fața unei canadience care a părut afectată de pierderea primului set, în care a cedat doar o singură dată propriul serviciu, dar a și fost ineficientă la retur, unde a făcut doar 5 puncte.

Actul secund a fost dominat de Inglis, care a condus cu 4-0, fiindu-i apoi suficient să își valorifice game-urile pe propriul serviciu, scrie stiripesurse.ro

La 4-1, Fernandez a fost aproape de a face un prim pas spre revenirea în meci, dar a ratat două mingi de break.

Australiana putea închide meciul încă la 5-1, dar nu a reușit să fructifice o minge de meci contra serviciu.

Ultimul game a fost cu suișuri și coborâșuri, Inglis ratând o primă minge de meci, fiind urmată de Fernandez, care a irosit o șansă de break.

În cele din urmă, beneficiara wildcard-ului și-a adjudecat setul și meciul și implicit și calificarea în turul doi la Melbourne Park, unde o va întâlni pe americana Hailey Baptiste (165 WTA), jucătoare venită din calificări.