Anul XX Nr. 6682
16.2° Constanța Joi, 28 Martie 2024 Anul XX Nr. 6682

Mihaela Buzărnescu, învinsă de Venus Williams în primul tur la Australian Open

Replica API 16 ianuarie 2019 | 00:00 457

Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu, desemnată cap de serie numărul 25, a fost învinsă de americanca Venus Williams cu 6-7 (3), 7-6 (3), 6-2, marţi, la Melbourne, în prima rundă a turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului.

Buzărnescu (30 ani, 25 WTA) s-a înclinat după un meci de două ore şi 39 de minute în faţa unei jucătoare de 38 de ani, care ocupă locul 37 în ierarhia mondială.

În primul set s-a mers cap la cap până al 3-3, când americanca a reuşit un break şi s-a desprins la 5-3. Buzărnescu a reuşit egalarea, 5-5, meciul a ajuns în tiebreak, unde românca a înclinat balanţa, impunându-se cu 7-3.

În setul secund, Buzărnescu a avut şansa de încheia conturile, dar a ratat-o. Mihaela a condus cu 2-0, a fost egalată, 2-2, apoi s-a desprins din nou, la 5-3, şi a servit pentru meci, dar nu a reuşit să fructifice şansa şi a fost egalată (5-5), setul a ajuns din nou în tiebreak, unde s-a impus Venus de data aceasta, cu 7-3.

În decisiv, Buzărnescu a continuat evoluţia mai slabă şi Williams s-a desprins repede la 3-0 pe fondul greşelilor comise de româncă şi al serviciului său mai bun. Mihaela a avut câteva oportunităţi (de break) să întoarcă meciul, dar le-a irosit şi Venus Williams s-a impus cu 6-2.

Buzărnescu a avut 5 aşi, 2 duble greşeli, 34 de winners şi 31 de erori neforţate, în timp ce Venus a contabilizat 2 aşi, 6 duble greşeli, 41 de winners şi 40 de erori neprovocate.

Românca, învinsă la Melbourne în primul tur şi anul trecut, va primi pentru participare 75.000 de dolari australieni şi 10 puncte WTA.

sursa: agerpres.ro