16.9° Constanța Joi, 25 Apr. 2024
16.9° Constanța Joi, 25 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6710

Milsami - FCSB 1-2. Roș-albaștrii se califică fără emoții în turul II din Europa League! Eroul meciului a fost un puști de 17 ani

Replica API 19 iulie 2019 | 00:00 311

FCSB a învins-o pe Milsami Orhei, 2-1, și s-a calificat în turul II din preliminariilor Europa League, scor 4-1 la general.

FCSB va juca în turul II cu armenii de la Alashkert

Meciul tur, 25 iulie: Alashkert - FCSB

Meciul retur, 1 august: FCSB - Alashkert

După 2-0 în tur, FCSB a început meciul cu un pas în turul II. Bogdan Andone, antrenorul FCSB, a început cu atacantul Cristian Dumitru, 17 ani, lângă Dennis Man și Florinel Coman. După doar 4 minute, mutarea lui Andone a dat roade. Dumitru a deschis scorul cu un șut de la 10 metri.

FCSB a controlat meciul, iar în finalul primei reprize, Răzvan Oaidă a marcat primul gol în tricoul roș-albastru. Cristian Dumitru s-a demarcat excelent și a centrat pe jos, în mijlocul careului, de unde Oaidă a marcat.

Bolohan, gol după pauză

Milsami a început tare repriza a doua. Vadim Bolohan a profitat de faptul că Belu a trecut pe sub minge și a înscris în minutul 47 cu un șut de la 12 metri, în diagonală.

Până la final, Milsami nu a avut puterea să pună în pericol poarta lui Andrei Vlad. FCSB a încercat să marcheze, având o bară prin Robert Ion. În minutul 82, FCSB a rămas în inferioritate numerică, după ce Mihai Roman a ieșit accidentat. La ultima acțiune importantă a meciului, Alexandru Antoniuc putea egala, dar a șutat în bară, iar FCSB se pregătește de dubla cu armenii.