Anul XX Nr. 6682
21.4° Constanța Joi, 28 Martie 2024 Anul XX Nr. 6682

Mitriță, debut ideal la New York City FC!

Replica API 2 martie 2019 | 00:06 565

Cu Alexandru Mitriță (23 de ani) integralist, New York City a remizat pe terenul lui Orlando City, scor 2-2, deși echipa românului a condus cu 2-0.

Titular la primul meci oficial al lui New York City din acest campionat, Alexandru Mitriță a lăsat o impresie solidă încă din primele minute ale partidei. Cum a jucat românul relatează Gazeta Sporturilor:

Minutul 12: A orchestrat faza în urma căreia New York City a deschis scorul. A trimis o diagonală inspirată, iar de acolo s-a născut atacul care a precedat golul lui Ofori din minutul 13.

Minutul 18: Mitriță a apărut la finalizare la o fază periculoasă, dar șutul său cu piciorul drept s-a dus mult peste poartă.

Minutul 23: A fost faultat și a obținut o lovitură liberă prețioasă pentru echipa sa, nefrutcitifată însă de colegi.

Minutul 29: New York City a dominat cu autoritate prima repriză, iar Mitriță a continuat să fie printre cei mai periculoși jucători ai lui New York City. Explozia românului, pornit în viteză spre poarta adversă, a fost blocată cu greu de fundașii lui Orlando City.

Minutul 40: Mitriță a fost din nou periculos. A driblat mai mulți fundași, a pătruns insistent spre careu, însă șutul său cu stângul s-a dus pe lângă poartă.

Minutul 42: Românul pare să beneficieze de mult credit din partea antrenorului și a colegilor. Mitriță e căutat frecvent cu pase și tot el e cel care execută cornerele. Centrarea lui perfectă a fost reluată de Chanot puțin peste poartă.

Minutul 45+1: Recitalul lui Mitriță a generat până la urmă cel de-al doilea gol al meciului. Românul a inventat o pasă de mare finețe, cu exteriorul, iar Ring a înscris și a majorat avantajul lui New York City.

Minutul 64: Incursiunea bună a lui Mitriță s-a soldat cu un șut peste poartă din afara careului

Minutul 70: Mitriță a inventat o nouă pasă genială, însă colegul său din ofensivă a irosit faza

Minutul 73: Cornerul executat de Alexandru Mitriță a generat o ocazie mare a lui New York City

Minutul 90+4: Șutul lui Mitriță din unghi a fost respins în corner de portarul lui Orlando