8.6° Constanța Joi, 18 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6703
8.6° Constanța Joi, 18 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6703

Molde a învins nou-promovata Aalesunds FK într-un meci plin de goluri din prima etapă din Norvegia

Replica API 17 iunie 2020 | 00:00 854

Campioana Norvegiei, Molde, a învins clar, cu 4-1, nou-promovata Aalesunds FK într-o partidă spectaculoasă din prima etapă a noului sezon din Eliteserien, campionatul Norvegiei, competiție transmisă în exclusivitate de Eurosport.

Molde a început puternic partida și a avut câteva ocazii bune în debutul meciului. Totul s-a concretizat cu golul din minutul 10 reușit de Eikrem. Gazdele au egalat însă pe Colorline Stadium 19 minute mai târziu prin Nordili. Golul părea să vină de ceva vreme după o perioadă bună de joc, care a cuprins și un penalty ratat de Niklas Castro.

Cu toate că Molde era favorita clară, nou-promovata a pus destule probleme defensivei campioanei, cel puțin în prima parte. Chiar înainte de pauză, Molde a revenit la conducerea jocului după golul marcat de Etzaz Hussain chiar înainte de pauză.

Nigerianul Leke James a lămurit însă situația în partea a doua partidei prin golul marcat în minutul 54. Doar 19 minute târziu însă a primit al doilea cartonaș galben după o intrare întârziată de la centrul terenului. Cu patru minute înainte de final, Hestad a șutat imparabil și a stabilit fără îndoială soarta celor trei puncte. Un debut ideal așadar pentru fosta echipă a lui Ole Gunnar Solskjaer, conform eurosport.ro.