23.4° Constanța Vin., 29 Mar. 2024
23.4° Constanța Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

Napoli - Bologna 1-2. Coșmar fără sfârșit pentru elevii lui Ancelotti

Replica API 2 decembrie 2019 | 00:00 414

Încă un pas greșit făcut de Napoli în campionat. Echipa lui Carlo Ancelotti a fost învinsă acasă cu 2-1 de Bologna și e la 17 puncte în spatele liderului Inter.

Seria neagră din campionat a continuat pentru Napoli și în meciul cu Bologna. Lozano a avut un gol anulat pe motiv de offside după un sfert de oră de joc, iar oaspeții au trecut apoi pe lângă deschiderea scorului prin Dzemaili. La pauză, Napoli a condus cu 1 la 0, grație reușitei lui Fernando Llorente.

Introdus în repriza secundă, Skov Olson a restabilit egalitatea, iar Nicola Sansone a adus-o pe Bologna în avantaj. În prelungiri, Llorente a trimis din nou mingea în poartă, dar golul i-a fost anulat pe baza video-arbitrajului. S-a terminat 2 la 1 pentru Bologna. Napoli a ajuns la 6 etape consecutive fără victorie și e la 17 puncte în spatele liderului Inter.

Napoli, fără victorie din luna octombrie

Ultima victorie a celor de la Napoli a fost pe data de 23 octombrie, pe terenul celor de la Salzburg, scor 3-2. Au urmat două înfrângeri și șase rezultate de egalitate pentru elevii lui Ancelotti, care se vor deplasa pe 7 decembrie pe terenul lui Udinese.

Napoli este aproape de calificarea în optimile Ligii Campionilor. Italienii au nevoie de un rezultat pozitiv în ultima etapă, cu Genk.

sursa: Digisport.ro