8.1° Constanța Sâm., 20 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6705
8.1° Constanța Sâmbătă, 20 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6705

Olanda - Germania: 2-3. Final dramatic la Amsterdam, în preliminariile EURO 2020

Replica API 25 martie 2019 | 00:00 329

Olanda și Germania au făcut spectacol pe arena Johan Cruijff, din Amsterdam, în preliminariile pentru EURO 2020. A fost un meci cu 5 goluri, la finalul căruia nemții și-au adjudecat cele 3 puncte.

Derby-ul Grupei C dintre Olanda - Germania s-a încheiat 2-3. Oaspeții au început tare și au punctat prin Leroy Sane, în minutul 15, din assist-ul lui Schulz. În minutul 34, Gnabry a majorat diferența printr-o execuție senzațională și astfel, trupa lui Joachim Low a plecat cu avantaj de două goluri la pauză.

În ciuda scorului, olandezii nu s-au predat, iar golul înscris cu capul de către Matthijs de Ligt în minutul 48, din centrarea lui Memphis Depay, le-a dat și mai mult curaj gazdelor. În minutul 63, Wijnaldum i-a pasat lui Depay, care a restabilit egalitatea. În minutul 90 însă, Schulz a stabilit scorul final, din assist-ul lui Reus.

sursa: Digisport.ro