Pompier constănţean, campion naţional la atletism şi cros

Replica API 20 iunie 2012 | 00:00 163

Palmares

Palmares

Pompierul constănţean, plutonier adjutant Gheorghe Romaşcanu, a participat la Campionatele Naţionale de Atletism şi Cros ale Ministerului Administraţiei şi Internelor, organizate la Mediaş, în perioada 12-15 iunie, şi a câştigat titlul de campion naţional la două probe. În competiţie s-au înscris zeci de pompieri, poliţişti, jandarmi, poliţişti de frontieră şi reprezentanţi ai aparatului central, clasamentele fiind stabilite individual, dar şi pe arme. Plutonierul adjutant Gheorghe Romaşcanu a participat atât la atletism - proba de 1.500 metri plat, cât şi la cros - proba de 3.000 metri, la categoria peste 45 ani, şi la ambele a câştigat titlul de campion naţional. Rezultatele obţinute de fiecare concurent au fost luate în calcul la clasamentul pe arme, anul acesta fiind cinci echipe: pompieri, poliţişti, jandarmi, poliţişti de frontieră şi aparatul central. În clasamentul general pe echipe, arma pompieri a ocupat locul al II-lea, după poliţişti, la o diferenţă de doar opt puncte. La cei 45 ani, pompierul constănţean este sportiv de performanţă având un palmares impresionant atât la nivel naţional cât şi internaţional. Nu mai departe de anul trecut, el a participat la Campionatele Mondiale ale Poliţiştilor şi Pompierilor de la New York şi a câştigat titlul de vicecampion mondial la proba de atletism 1500 metri şi s-a clasat pe locul IV la proba 3.000 m cu obstacole.