12.5° Constanța Vineri, 19 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6704

Premieră istorică: Naționala de baschet a SUA a fost eliminată la Mondiale

Replica API 11 septembrie 2019 | 00:00 198

foto gsp.ro

Naţionala de baschet masculin a SUA a fost eliminată, miercuri, în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din China, de Franţa, care s-a impus cu scorul de 89-79. Americanii sunt învinşi într-un meci oficial prima dată după 13 ani.

Franţa devine astfel a treia semifinalistă a Cupei Mondiale, după Argentina şi Spania, care s-au calificat încă de marţi.

Cel de-al patrulea sfert de finală este programat tot miercuri, între Australia – Cehia.

Programul în continuare al Cupei Mondiale include partidele pentru locurile 5-8, în 12 şi 14 septembrie, semifinalele în 13 septembrie, şi finala competiţiei, în 15 septembrie.

Ediţia anterioară a Cupei Mondiale a fost câştigată de SUA, care deţin cinci titluri.

SUA a pierdut ultima dată un meci oficial în 2006, în semifinalele Cupei Mondiale, cu Grecia.