REPLICA ONLINE CONSTANTA

1.4° Constanța Sâm., 18 Ian. 2025
Anul XX Nr. 6978
1.4° Constanța Sâmbătă, 18 Ianuarie 2025 Anul XX Nr. 6978
 

Primarul din Crevedia a fost arestat. Ce acuzații i se aduc

Primarul din Crevedia a fost arestat. Ce acuzații i se aduc

A.F. 12 decembrie 2024 | 00:00 360

Controversatul primar al comunei Crevedia, social-democratul Florin Petre, a fost arestat după ce fusese reținut, pentru 24 de ore, fiind suspect într-un dosar de trafic de persoane. În urma perchezițiilor, din locuința suspectului au fost ridicate documentele de identitate ale victimei, înscrisuri, precum și alte mijloace de probă.

Primarul din Crevedia a fost arestat. Ce acuzatii i se aducFlorin Petre

"Judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalul Dâmbovița a dispus arestarea preventivă a inculpatului pentru o perioadă de 30 de zile", anunță DIICOT.

Primarul din Crevedia, județul Dâmbovița, fusese reținut pentru exploatarea, timp de doi ani, a unei persoane cu handicap mintal.

Față de persoana de 48 de ani, funcționar public, cercetată pentru trafic de persoane, a fost dispusă măsura reținerii, pentru 24 de ore, a anunțat Poliția.

Din locuința primarului au fost ridicate documentele de identitate ale victimei

În urma perchezițiilor, din locuința primarului au fost ridicate documentele de identitate ale victimei, înscrisuri, precum și alte mijloace de probă.

De asemenea, a fost sesizată Direcția Sanitar Veterinară Dâmbovița pentru a face verificări cu privire la ferma de animale ce aparține persoanei cercetate, având în vedere că nu au fost identificate documente care să ateste legalitatea funcționării acesteia.

„Din probatoriul administrat a reieșit că, începând cu luna ianuarie 2022, o persoană, cunoscând prin prisma funcției publice deținute starea de vădită vulnerabilitate a unei victime cu handicap mintal accentuat permanent, (lipsită de suport familial și de locuință) ar fi adăpostit-o în condiții improprii, la ferma de animale pe care ar deține-o, în scopul exploatării prin muncă. Victima a fost obligată, prin constrângere fizică și psihică, să presteze activități lucrative permanente, constând în îngrijirea animalelor de la ferma situată în județul Dâmbovița”, informa, marți, IGPR, scrie stiripesurse.ro.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.

Google New Urmareste-ne pe Google News

Ti-a placut articolul?


COMENTARII

Puteti adauga un comentariu de maxim 1000 caractere
Catre colectivul r*****a-De Mangalia si primarul ei de ce nu scrieti nimic? A dat ordin catre consilierii PNL sa nu se prezinte in sedinta din 11.12, special ca sa nu se poata alege viceprimarul si comisiile. E sprijinit de prefectul PNL al judetului. Scrieti dracului de lepra de Radu cristian , fricosilor
1
0
„funcționar public” LOL
2
0
e in toata tara. Degeaba pui in capul turmei un destept. E capusata toata tara de astfel de iiinfractori notorii !!!
5
0

REPLICA

LOTO

6/49
232237196
5/49
37143919204
joker
8423334166