20.8° Constanța Vin., 29 Mar. 2024
20.8° Constanța Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

PSG, victorie la limită pe terenul lui Angers. Marseille a clacat în fața lanternei roșii

Replica API 18 ianuarie 2021 | 08:06 1399

PSG a urcat pe primul loc intermediar în Ligue 1, după ce s-a impus greu pe terenul lui Angers, scor 1-0.

Neînvinsă de la duelul cu Lyon, din prima jumătate a lui decembrie, PSG a obținut un nou succes în prima ligă franceză.

Cu Pochettino "indisponibil", după ce a fost depistat pozitiv la COVID-19, campioana ultimelor sezoane din Hexagon își întâlnea una dintre victimele preferate. Angers nu mai obținuse punct cu PSG din 2015, de atunci trecând 10 partide în care formația din capitala Franței s-a impus de fiecare dată lejer (10 goluri înscrise în duelurile cu Angers, sezonul trecut).

În ciuda faptul că stafful tehnic al lui PSG a aruncat în luptă o formulă super-ofensivă, cu tridentul Di Maria, Neymar, Mbappe în spatele lui Moise Kean, ocaziile mari au lipsit în prima repriză.

Unicul gol al meciului a purtat semnătura fundașului lateral Kurzawa, care a punctat în minutul 70.

Grație acestui succes, PSG urcă pe locul întâi, cu 42 de puncte, dar Lyon poate reveni la locul de onoare duminică, dacă se impune în duelul de pe teren propriu, cu Metz.

Marseille a clacat în fața lanternei roșii, Nîmes

După ce a pierdut miercuri finala Supercupei Franței, învinsă de PSG, Olympique Marseille a cedat sâmbătă seara pe teren propriu în fața ultimei clasate Nîmes (1-2), după ce a ratat un penalty în prima repriză.

Confruntarea din Ligue 1 dintre Olympique Marseille și Nîmes trebuia să fie o formalitate pentru gazde. Nîmes nu mai câștigase un meci din luna noiembrie, și avea doar 3 victorii în 19 meciuri. Elevii portughezului Villas-Boas au ratat nepermis de mult în prima repriză, culminând cu irosirea unui penalty în minutul 35, de către Thauvin.

Imediat după pauză, Niclas Eliasson a confirmat zicala „ocaziile se răzbună”, scuturând plasa marseilezilor de două ori în 3 minute (0-2,min. 55 și 38). Villas-Boas a aruncat în luptă forțe proaspete, dar echipa sa nu a reușit să marcheze decât o singură dată, prin Benedetto,cu 5 minute înainte de final (1-2, min. 85).

Olympique Marseille pierde un tempo important în lupta pentru un loc pe podium, rămânând momentan pe 6, cu 32 de puncte, în timp ce Nîmes se relansează în lupta pentru evitarea retrogradării, scrie eurosport.ro.