Anul XX Nr. 6711
12.6° Constanța Vineri, 26 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6711

Răzvan Marin, primul trofeu cu Standard: a câştigat Cupa Belgiei

Replica API 18 martie 2018 | 00:00 251

Standard Liege, cu Răzvan Marin pe teren tot meciul, a câştigat, sâmbătă, Cupa Belgiei, după ce a învins, la Buxelles, cu scorul de 1-0 după prelungiri, formaţia Genk, scrie news.ro.

Golul victoriei a fost marcat în minutul 92, de Renaud Emond. Răzvan Marin a primit un cartonaş galben, în minutul 103. La final, el a fluturat steagul României pe Stadionul Roi Baudouin.

Acesta este al optulea trofeu al Cupei Belgiei pentru Standard. Doar FC Bruges, 11, şi Anderlecht, 9, au mai multe "cupe" în Belgia. În urma acestui rezultat, echipa lui Răzvan Marin va evolua în faza grupelor Ligii Europa, sezonul viitor.

După finala de la Bruxelles, jucătorii lui Standard au întrerupt conferinţa de presă a antrenorului Sa Pinto pentru a-l stropi cu şampanie.