10.4° Constanța Vin., 29 Mar. 2024
10.4° Constanța Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

Real Madrid a evitat in extremis înfrângerea cu Moenchengladbach, în Liga Campionilor: 2-2!

Replica API 29 octombrie 2020 | 23:20 1226

Real Madrid a smuls cu mari emoţii egalul cu Borussia Moenchengladbach, 2-2, marţi seara, în deplasare, în Grupa B a Ligii Campionilor la fotbal, după un gol marcat de Casemiro în minutele adiţionale.

Real, care venea după un eşec neaşteptat acasă, 2-3 cu Şahtior Doneţk, după ce campioana Ucrainei a avut 3-0 la pauză, a fost condusă de Borussia cu 2-0, francezul Marcus Thuram reuşind ''dubla'' (33, 58). Madrilenii au reuşit un final spectaculos, reducând din diferenţă prin Karim Benzema (87), pentru ca brazilianul Casemiro (90+3) să o salveze pe Real de la eşec.

Manchester City a obţinut o victorie la scor de forfait, 3-0, cu Olympique Marseille, deşi desprinderea a venit în ultimul sfert de oră. Liverpool a câştigat cu 2-0 în faţa danezilor de la FC Midtjylland.

Atletico Madrid a câştigat cu 3-2 un meci spectaculos, cu răsturnări de scor, cu RB Salzburg. Portughezul Joao Felix, autorul unei duble, a fost artizanul victoriei.

Atalanta şi Ajax au încheiat nedecis, 2-2, după ce ''lăncierii'' au condus cu 2-0 la pauză. Columbianul Duvan Zapata a reuşit o dublă în doar şapte minute (54, 60) şi a adus un punct pentru echipa din Bergamo.

Rezultate:

Grupa A

Lokomotiv Moscova - Bayern Munchen 1-2

Au marcat: Anton Miranciuk 70, respectiv Leon Goretzka 13, Joshua Kimmich 79.

Atletico Madrid - RB Salzburg 3-2

Au marcat: Marcos Llorente 29, Joao Felix 52, 85, respectiv Dominik Szoboszlai 40, Mergim Berisha 47.

Borussia Moenchengladbach - Real Madrid 2-2

Au marcat: Marcus Thuram 33, 58, respectiv Karim Benzema 87, Casemiro 90+3.

FC Porto - Olympiakos Pireu 2-0

Au marcat: Fabio Vieira 11, Sergio Oliveira 85.

Olympique Marseille - Manchester City 0-3

Au marcat: Ferran Torres 18, Ilkay Guendogan 76, Raheem Sterling 81.

Atalanta Bergamo - Ajax Amsterdam 2-2

Au marcat: Duvan Zapata 54, 60, respectiv Dusan Tadic 30 - penalty, Lassina Traore 38.

Liverpool - FC Midtjylland 2-0

Au marcat: Diogo Jota 55, Mohamed Salah 90+3 - penalty.

Clasament:

1 Liverpool 2 2 0 0 3-0 6

2 Atalanta 2 1 1 0 6-2 4

3 Ajax 2 0 1 1 2-3 1

4 FC Midtjylland 2 0 0 2 0-6 0

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte, conform agerpres.ro.