Anul XX Nr. 6704
13.4° Constanța Vineri, 19 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6704

Real Madrid se impune în El Clasico (2-1 vs FC Barcelona) și urcă pe primul loc

Replica API 12 aprilie 2021 | 00:07 1153

El Clasico nu a dezamăgit: Real Madrid s-a impus cu 2-1 în fața rivalei FC Barcelona, după un meci foarte spectaculos, și a urcat pe primul loc în La Liga.

Karim Benzema a deschis scorul cu o execuție superbă, cu călcâiul, în minutul 13. După încă un sfert de oră, Toni Kroos a majorat diferența dintr-o lovitură liberă de la marginea careului (mingea a fost deviată de Dest). Catalanii au înscris prin Mingueza, în minutul 60, dar nu au reușit să evite înfrângerea în El Clasico.

Casemiro (Real Madrid) a primit două cartonașe galbene (minutele 89 și 90) și a fost eliminat.

Real Madrid a ajuns la trei victorii consecutive în El Clasico. Ultimul succes al catalanilor datează din 2 martie 2019.