14.8° Constanța Vin., 29 Mar. 2024
14.8° Constanța Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

Remiză dramatică pentru Parma pe terenul Fiorentinei (3-3) - Valentin Mihăilă, gol în minutul 90

Replica API 9 martie 2021 | 08:02 1269

Parma a scăpat printre degete o victorie pe terenul Fiorentinei, trupa Roberto D'Aversa fiind egalată în minutul 94. Valentin Mihăilă a marcat în minutul 90 golul care părea să aducă oaspeților un succes foarte important.

Pe "Artemio Franchi" a avut loc un meci spectaculos, cu răsturnări de situație, dramatism și șase goluri.

Fiorentina a condus în două rânduri după golurile lui Martinez (28) și Milenkovic (42), Parma a revenit și a egalat (Kucka 32', Kurtic 72'), iar în minutul 90 Valentin Mihăilă a dat lovitura: 3-2 pentru oaspeți.

Nu a fost însă suficient pentru o victorie, autogolul lui Iacoponi (94') stabilind scorul final, 3-3.

De știut:

A fost primul gol marcat de Valentin Mihăilă în Serie A. De asemenea, internaționalul român a fost autorul centrării la golul al doilea marcat de Kurtic.

Mihăilă a fost rezervă și a fost introdus pe teren în minutul 46 (în locul lui Hernani).

Pe teren a intrat la Parma și Dennis Man: l-a înlocuit în minutul 62 pe Karamoh.

Parma este penultima în Serie A, cu 16 puncte, în timp ce Fiorentina se află pe 14 (26 de puncte), scrie hotnews.ro.