16.2° Constanța Joi, 28 Mar. 2024
Anul XX Nr. 6682
16.2° Constanța Joi, 28 Martie 2024 Anul XX Nr. 6682

Repetiție pentru "remontada" cu PSG? Barcelona a întors calificarea și merge în finala Cupei Spaniei

Replica API 5 martie 2021 | 22:59 1704

Barcelona a învins-o din nou pe Sevilla, după ce echipa blaugrana a câștigat și în LaLiga, în urmă cu doar 5 zile. Messi&co au reușit două goluri care au trimis meciul în prelungiri, unde catalanii au marcat încă o dată.

Dembele a deschis rapid scorul în minutul 12 cu un șut superb din afara careului direct la vinclu, lăsându-l fără reacție pe Vaclik.

Sevilla a avut ocazia să egaleze pe tabelă, dar Ter Stegen a apărat penalty-ul lui Ocampos din minutul 73.

După un final cu Barcelona presând ca la handbal, Sevilla a cedat în ultimul minut și golul lui Pique a trimis meciul în prelungiri, după ce în minutul 92, Fernando fusese eliminat.

Braithwaite a închis tabela în minutul 95, în prima repriză de prelungiri. În minutul 103 a primit cartonașul roșu și Luuk de Jong, care se afla însă pe bancă.

Barcelona va evolua în finală împotriva câștigătoarei dintre Bilbao și Levante. În tur rezultatul a fost 1-1, iar returul se joacă joi, la Levante, de la ora 22.

Repetiție pentru "remontada" în Champions League

Calificarea le dă aripi catalanilor înainte de returul din Liga Campionilor, acolo unde însă are de întors un 4-0 contra lui PSG.

Barcelona va juca miercuri, 10 martie, la Paris contra lui PSG, care nu va conta pe Moise Kean, găsit pozitiv la testul de Covid19, scrie eurosport.ro.