7.9° Constanța Vineri, 19 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6704

România a făcut senzaţie la Istanbul: a învins Turcia cu 1-0

Replica API 13 octombrie 2012 | 00:00 118

Grozav, marcatorul meciului

România a câştigat vineri seară partida jucată în Turcia, cu 1-0, în preliminariile Cupei Mondiale 2014. Tricolorii au nouă puncte din trei meciuri şi au arătat în Turcia un joc bun, deşi precaut. Gicu Grozav a deschis scorul la finalul primei reprize, dar Victor Piţurcă l-a scos în debutul părţii secunde, o mişcare pe care nu a înţeles-o nimeni. Infernul din tribunele stadionului din Instanbul au turnat plumb în ghetele tricolorilor în prima parte a primei reprize, când turcii au dominat autoritar meciul şi au dat puţine şanse românilor. Tătăruşanu a salvat trupa lui Piţi în minutul 9, când a scos uluitor de pe linia porţii cu o mână mingea trimisă de Semih Kaya din centrul careului, după o lovitură de colţ a turcilor. Când părea că nimic nu se mai poate întâmpla până la pauză, iar arbitrul de rezerve arăta minutele de prelungire ale primei reprize, tricolorii au reuşit să prindă nepregătită apărarea adversă şi să deschidă scorul. Pintilii l-a observat excelent demarcat pe Gicu Grozav şi a pasat în adâncime, jucătorul Petrolului a preluat şi a şutat fără milă în poartă pe lângă Volkan Demirel, care ieşise neinspirat dintre buturi. Deşi a dat gol şi s-a arătat mai activ în ofensivă decât chiar vârful Marica, Grozav a fost înlocuit în startul reprizei a doua de Piţurcă. În locul lui a intrat Răzvan Cociş, jucător care avea să semneze o mare ocazie de gol a tricolorilor în minutul 63, când a şutat mult peste poartă într-un moment în care avea alte opţiuni mult mai bune la dispoziţie. Repriza a doua a fost una foarte tensionată. Turcia a atacat în permanenţă în jumătatea noastră, a presat continuu în preajma careului lui Tătăruşanu, pe fondul retragerii tot mai evidente a tricolorilor. Defensiva tricolorilor a făcut faţă cu brio presingului, evoluţia lui Goian din apărare dând un sentiment de maximă siguranţă. România a păstrat deschisă şi arma contraatacului, iar în al cincelea minut de prelungiri Adi Mutu a ratat o mare ocazie, dar şutul lui a fost scos de sub transversală de Volkan.

Sursă: onlinesport.ro