Anul XX Nr. 6704
11.4° Constanța Vineri, 19 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6704

România a ratat prima şansă de a merge la Europeanul de volei

Replica API 5 ianuarie 2019 | 00:00 282

România a ratat şansa de a se califica înaintea ultimei etape la Europeanul de volei feminin. "Tricolorele" au pierdut derby-ul cu Spania, 2-3, şi au parte de un meci decisiv în ultima rundă, cu Bosnia.

România a pierdut derby-ul cu Spania din preliminariile pentru Campionatul European din 2019 şi depinde de ultimul meci pentru calificarea la turneul final.

La Alexandria, "tricolorele" au câştigat primul set la 22, le-au cedat pe următoarele cu 16-25 şi 23- 25, însă au împins partida în decisiv, după 25-21 în setul 4.

România a egalat la 13 în ultimul act, însă Spania s-a impus cu 3-2 (15-13 în "decisiv) şi a trecut în fruntea grupei F, la egalitate de puncte cu echipa noastră, 11. Bosnia e pe 3, cu opt puncte, iar Letonia nu are niciun punct.

România va înfrunta în ultima etapă Bosnia, în deplasare, pe 9 ianuarie, într-un duel decisiv pentru a merge la Campionatul European. Echipa care va învinge, indiferent de scor, va merge la Euro, în condiţiile în care primul criteriu de calificare este numărul victoriilor, iar ambele formaţii au câte trei succese şi două eşecuri în primele cinci etape.

sursa: Digisport.ro