21.4° Constanța Vin., 29 Mar. 2024
21.4° Constanța Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

România - Malta 1-0. Golul lui Pușcaș salvează o națională care a gâfâit pentru o victorie rușinoasă

Replica API 9 septembrie 2019 | 00:00 406

România a câștigat chinuit cu Malta, scor 1-0, și rămâne în calculele calificării la EURO 2020.

Contra a schimbat liniile față de eșecul cu Spania, dar rezultatele nu au fost cele dorite! Maltezii s-au apărat precis, au depus mult efort, iar prima ocazie a „tricolorilor” a venit în minutul 11, când golul lui Răzvan Marin a fost anulată de egoismul lui Florin Andone.

România a controlat apoi partida, dar fără mari ocazii de poartă. Se așteptau modificări importante la pauză, dar ele au venit doar la nivelul atitudinii. Salvatorul a fost și de data asta George Pușcaș, cel mai bun om de pe teren și în fața ibericilor

Atacantul lui Reading a marcat unicul gol al partidei la prima acțiune a reprize secunde, cu o lovitură superbă de cap, din centrarea lui Ianis Hagi.

Finalul a fost unul cu emoții. Farrugia a reușit chiar să trimită mingea în poarta lui Tătărușanu, dar se afla într-o poziție de offside.