13.6° Constanța Joi, 18 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6703
13.6° Constanța Joi, 18 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6703

Rugby: Africa de Sud a învins selecţionata ''Leilor'' britanici şi irlandezi în al doilea meci-test

Replica API 2 august 2021 | 00:00 716

Naţionala de rugby a Africii de Sud, campioana mondială en-titre, a învins sâmbătă seara, cu scorul de 27-9 (6-9), selecţionata ''Leilor'' britanici şi irlandezi, în al doilea meci-test dintre cele două echipe, disputat pe Cape Town Stadium, scrie Agerpres.

Sud-africanii şi-au luat astfel revanşa după ce în prima partidă, pe 24 iulie, au cedat cu 17-22.

Sâmbătă seara, Springobks au făcut o a doua repriză fantastică, după ce la pauză erau conduşi, marcând nu mai puţin de 21 de puncte, în timp ce oaspeţii nu au mai reuşit să modifice tabela de scor în dreptul lor.

Africa de Sud a reuşit două eseuri, prin Makazole Mapimpi (45) şi Lukhanyo Am (61), al doilea transformat de Handre Pollard, acesta fructificând şi cinci lovituri de pedeapsă.

''Leii'' nu au punctat decât în prima repriză prin concretizarea a trei lovituri de pedeapsă de către galezul Dan Biggar.

Ultimul meci-test dintre cele două formaţii, în cadrul turneului pe care Lions îl efectuează în Africa de Sud, va avea loc pe 7 august, tot la Cape Town.

Selecţionata de rugby britanico-irlandeză a mai disputat cinci partide în acest turneu, pierzând în faţa echipei a doua a Africii de Sud (17-13) şi câştigând confruntările cu francize sud-africane: 54-7 şi 71-31 cu Sharks, 49-3 cu Stormers şi 56-14 cu Sigma Lions Johannesburg.