17.6° Constanța Joi, 25 Apr. 2024
17.6° Constanța Joi, 25 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6710

Şahtior Doneţk a învins-o din nou pe Real Madrid în Liga Campionilor

Replica API 2 decembrie 2020 | 00:00 1158

Şahtior Doneţk a învins-o pe Real Madrid cu scorul de 2-0, marţi seara, la Kiev, într-un meci din Grupa B a Ligii Campionilor la fotbal, arbitrat de românul Ovidiu Haţegan.

Campioana Ucrainei, care s-a impus şi la Madrid, cu 3-2 (după 3-0 la pauză), a arătat că a trecut cu bine peste cele două eşecuri categorice suferite în faţa Borussiei Moechengladbach, 0-6 la Kiev şi 0-4 în Germania.

Şahtior a câştigat prin golurile marcate de Dentinho (57) şi Manor Solomon (82).

Real Madrid, care a avut o bară prin Asensio în primele cinci minute ale partidei, se află acum pe locul al treilea şi calificarea în optimi nu mai depinde doar de rezultatul său din ultima etapă.

În celălalt meci din Grupa B se vor înfrunta marţi seara Inter Milano şi Borussia Moenchengladbach.

În Grupa A, RB Salzburg a obţinut prima sa victorie în acest sezon, 3-1 în deplasare cu Lokomotiv Moscova. Mergim Berisha (28, 41) şi Karim Adeyemi (81) au marcat pentru austrieci, iar Anton Miranciuk (79 - penalty) a înscris golul gazdelor.

Internaţionalul german de juniori Adeyemi (18 ani), care are tată nigerian şi mamă româncă, a fost introdus în min. 70 şi a marcat primul său gol în Liga Campionilor.

Celălalt meci din Grupa A le opune pe Atletico Madrid şi Bayern Munchen, deţinătoarea trofeului, conform agerpres.ro.