10.6° Constanța Vin., 29 Mar. 2024
10.6° Constanța Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

Scandal fără precedent în handbal! Cristina Neagu face acuzații cum nu au mai fost

Replica API 28 mai 2022 | 23:39 2133

Scandal uriaș în handbalul feminin, cum nu s-a mai întâmplat vreodată! Cea mai bună jucătoare din istorie, Cristina Neagu, a lansat acuzații grave la adresa adversarelor și a arbitrilor. S-a întâmplat după meciul de la Zalău, unde CSM București s-a impus in extremis, la ultimele faze ale meciului cu echipa lui Gheorghe Tadici.

”Cu noi vă dați viața, cu alții vă dați... la o parte. Și n-ar fi asta o problemă, dacă totul ar fi fair-play. La Zalău, câștigătoarea se stabilește dinainte. Norocul nostru că am reușit să rezistăm, a câta oară , 7 contra 9. Oribil, jenant, iar handbalul nu merge într-o direcție bună. Proud of us girls”, e mesajul postat de Cristina Neagu.

Miza este una enormă pe final de campionat, pentru că titlul se va decide chiar în ultima etapă, după ce CS Rapid Bucureşti şi CSM Bucureşti au obţinut victorii, joi, în etapa a 25-a a Ligii Naţionale de handbal feminin.

Liderul CS Rapid Bucureşti, care la pauză avea asigurat titlul, a trecut fără probleme de SCM Craiova, în Sala Giuleşti, cu scorul de 36-26 (15-10). Alexandra Badea şi Azenaide Carlos au marcat câte 7 goluri pentru echipa antrenată de Carlos Viver, Dorina Korsos a reuşit 5 goluri, iar Claudia Constantinescu 4.

CSM Bucureşti s-a impus în faţa formaţiei HC Zalău, în deplasare, cu 26-24, după ce la pauză era condusă cu 15-12 de echipa antrenată de Gheorghe Tadici.

Finalul de la Zalău a fost dramatic, ''tigroaicele '' câştigând prin goluri marcate de Cristina Neagu în ultimele minute, după ce în min. 57 scorul era egal, 24-24. Neagu a fost cea mai bună de la CSM cu 11 goluri, Yvette Broch a marcat 5, iar Elizabeth Omoregie 4. Andreea Mihart a reuşit 8 goluri pentru gazde, iar Emilija Lazic a adăugat 7.

Soarta titlului se va decide în ultima etapă, când CS Rapid va juca la Râmnicu Vâlcea, contra echipei locale SCM, care a învins-o sâmbătă în semifinalele Cupei României, în timp ce campioana CSM Bucureşti va juca acasă cu Minaur Baia Mare.