Anul XX Nr. 6683
20.7° Constanța Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

Schalke - Manchester City: 2-3!

Replica API 21 februarie 2019 | 00:00 325

Manchester City a câştigat cu 3-2, în deplasare, primul meci cu Schalke, din optimile UEFA Champions League. Conduşi cu 2-1 şi cu un om în minus, oamenii lui Pep Guardiola au reuşit să întoarcă rezultatul. Leroy Sane a dat golul serii.

"Cetăţenii" au avut viaţă grea în deplasarea cu Schalke, chiar dacă au deschis scorul după 18 minute. Aguero a înscris, după o recuperare a lui David Silva. Nemţii au revenit însă. Au primit un penalty după consultarea arbitrajului video, pentru un henţ în careu al lui Otamendi. Nabil Bentaleb a înscris şi tot el şi-a adus echipa în avantaj până la pauză. Schalke a mai primit o lovitură de la 11 metri, pentru un fault al lui Laporte, transformată de mijlocaşul algerian. Bentaleb are procentaj maxim de la punctul cu var: a dat 14 goluri din tot atâtea şanse, de-a lungul carierei.

Manchester City s-a aruncat în atac în repriza secundă, iar De Bruyne a avut o mare ocazie de a egala. Schalke s-a închis bine, iar din minutul 68, misiunea echipei lui Pep Guardioala a devenit şi mai complicată. Otamendi a luat al doilea galben, pentru un fault la mijlocul terenului.

Fost jucător la Schalke, Leroy Sane a restabilit egalitatea printr-o super-execuţie. În minutul 90, City a găsit şi golul victoriei. Sterling (după un assist al portarului Ederson!) a stabilit rezultatul final, 3-2, pentru englezi, care aşteaptă în linişte returul de pe 12 martie, notează Digi Sport.