Anul XX Nr. 6704
12.5° Constanța Vineri, 19 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6704

Sepsi - CFR Cluj 0-1. Campioana e în semifinalele Cupei României

Replica API 28 februarie 2019 | 00:00 335

CFR Cluj a trecut de Sepsi Sf. Gheorghe, scor 1-0 (Costache 60), și s-a calificat în semifinalele Cupei României.

În semifinale s-au calificat până acum Viitorul, Astra și CFR;

Pentru ultimul loc se joacă mâine Miercurea Ciuc - CS U Craiova.

Marile ocazii ale primei reprize au fost ratate de gazde. Șutul lui Florin Ștefan din minutul 16 a fost respins cu greu de Jesus Fernandez peste poartă. Adrian Rus a șutat puțin pe lângă în minutul 31, apoi a reluat cu capul din apropiere, tot pe lângă buturile porții apărate de fostul „galactic”. Singura șansă a „feroviarilor” a venit la ultima acțiune a primei părți, prin Alexandru Ioniță.

Jocul s-a încins după reluare. Campioana a ieșit la atac, fructificând schimbarea de atitudine în minutul 60. Omrani a pătruns în careu, apoi a întors excelent mingea pentru Valentin Costache. Fostul dinamovist a reluat elegant, cu interiorul, la colțul lung.

Sepsi a căutat în zadar egalarea, în ciuda unei tentative spectaculoase a alui Hadnagy. Veteranul a reluat din „foarfecă” în minutul 79, dar același Jesus Fernandez a intervenit salvator.

sursa: gsp.ro