12.6° Constanța Vin., 26 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6711
12.6° Constanța Vineri, 26 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6711

Serena Williams s-a calificat în turul al treilea al Australian Open pentru a 19-a oară în cariera sa

Replica API 23 ianuarie 2020 | 00:00 444

Jucătoarea americană de tenis Serena Williams s-a calificat în turul al treilea al Openului Australiei, pentru a 19-a oară în 20 de participări la turneul de Grand Slam de la Melbourne, după ce s-a impus în două seturi, 6-2, 6-3, în faţa slovenei Tamara Zidansek, într-o partidă disputată miercuri, informează site-ul WTA.

Serena Williams (38 ani) a pierdut o singură dată înaintea şaisprezecimilor de finală, în 1998, la debutul său la Australian Open. Ea a învins-o atunci în primul tur pe românca Irina Spîrlea, cap de serie numărul 6 la ediţia respectivă, dar s-a înclinat apoi în faţa surorii sale Venus, în turul al doilea.

În cele patru turnee de Grand Slam, cea mai mică dintre surorile Williams nu a mai fost învinsă înainte de turul al treilea din 2014, când a fost eliminată de spaniola Garbine Muguruza, în turul secund la Roland Garros.

Americanca a cucerit 7 dintre cele 23 de titluri de Mare Şlem din palmaresul său la Australian Open şi o va înfrunta în turul următor pe chinezoaica Qiang Wang, cap de serie numărul 27, care a eliminat-o la rândul ei în două seturi, 6-1, 6-2, pe franţuzoaica Fiona Ferro conform digisport.ro.