19.4° Constanța Miercuri, 24 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6709

Simona Halep a câştigat primul ei Grand Slam!

Replica API 9 iunie 2018 | 18:37 506

Felicitări, Simona Halep!!!

Simona Halep, liderul mondial, a disputat finala de la Roland Garros cu americanca Sloane Stephens, numărul 10 WTA.

Primul set a fost adjudecat de Sloane Stephens, scor 6-3! Simona Halep a revenit în setul 2, pe care şi l-a adjudecat cu 6-4, iar meciul a mers în decisiv!

Al treilea set a fost câştigat CATEGORIC de Simona Halep, cu 6-1!

Cu această victorie, Simona Halep demonstrează că este NUMĂRUL 1 MONDIAL şi că merită acest loc! Simona Halep este a doua româncă, după Virginia Ruzici (în 1978), care câştigă această competiţie.

De bucurie, la finalul meciului, Simona a fugit spre tribune, către părinţii ei, fiind ajutată să urce de un oficial al turneului. Nici pentru Sloane situaţia nu e rea: în ciuda înfrângerii, urcă, potrivit socotelilor WTA, în top 5!