Anul XX Nr. 6705
7.6° Constanța Sâmbătă, 20 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6705

Simona Halep a demolat-o pe Su-Wei Hsieh la Eastbourne, în doar 55 de minute

Replica API 26 iunie 2019 | 00:00 464

Simona Halep (27 de ani, 7 WTA) s-a calificat fără emoții în optimile de finală ale turneului de la Eastbourne, după o victorie impresionantă reușită în meciul din turul II cu Su-Wei Hsieh, pe care a învins-o cu 6-2, 6-0, după 50 de minute de joc.

Su-Wei Hsieh era un nume care nu îi provoca Simonei Halep amintiri prea plăcute. Anul trecut, la Wimbledon, românca a fost eliminată în turul III de taiwaneză după ce a condus cu 5-2 în setul decisiv.

Doar că reacția Simonei Halep din meciul de ieri a fost una impunătoare. Deși se află la primul meci jucat la simplu pe gazon în 2019, Halep a jucat impresionant încă din startul partidei. Hsieh a contat doar în primele minute ale partidei, însă Halep a pus treptat stăpânire pe meci. Jucătoarea noastră a reușit două break-uri, a fost imbatabilă pe propriul serviciu și s-a impus cu 6-2.

Halep și-a menținut jocul la parametri excelenți și în setul secund. Surprinsă complet de adâncimea loviturilor Simonei, Hsieh a arătat copleșită și incapabilă să țină pasul cu ritmul de joc agresiv dictat de româncă.

În ritm de tren de mare viteză, Simona a avansat cu multă ușurință spre victorie, reușind trei break-uri și menținându-se de neclintit pe propriul serviciu.

6-2, 6-0 după doar 55 de minute și primele semne de optimism înaintea Wimbledonului.