21.4° Constanța Vin., 29 Mar. 2024
21.4° Constanța Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

Simona Halep a fost eliminată în optimile US Open

Replica API 3 septembrie 2013 | 00:00 92

Simona Halep s-a oprit în optimi la US Open, fiind învinsă de Flavia Pennetta, 2-6, 6-7(3), anunţă gsp.ro.

SETUL 1, Pennetta câştigă cu 6-2. Cele două jucătoare şi-au câştigat rapid serviciul. Simona a avut probleme să egaleze la 2, iar italianca a reuşit primul break al meciului, după care şi-a apărat serviciul. Halep a dus scorul la 4-2, însă Pennetta şi-a adjudecat rapid gameul pe propriul serviciu şi a mai dat o lovitură pe serviciul Simonei pentru a închide setul la 6-2, în 27 de minute.

SETUL 2. Cele două jucătoare şi-au apărat serviciul în debutul celei de-a doua părţi a meciului. Românca a avut două mingi de break în cel de-al treilea game, dar Pennetta a reuşit să iasă din situaţia delicată, scor 2-1. Halep a egalat, însă nu a fructificat din nou o minge de break pe serviciul italiencei. Pennetta a devenit mai agresivă şi a rupt echilibrul la 3-2. Imediat, însă, Simona a strâns din dinţi şi a revenit în meci, 4-4! Seria a fost continuată cu un nou break, de 5-4 şi Simona s-a pregătit să servească pentru set, printre picăturile de ploaie!

La 40-30, ploaia s-a înteţit şi meciul a fost suspendat. A fost reluat după 4 ore, dar jucătoarea noastră nu a putut fructifica mingea de set, însă şi-a recuperat imediat breakul. Simona a revenit în avantaj, însă nici a doua oară nu a putut duce meciul în decisiv. Deşi a început cu un mini-break în prelungirile setului doi, Halep a fost învinsă cu 7-3.

fotro: Simona Halep. sursa foto: Reuters