13.4° Constanța Joi, 25 Apr. 2024
13.4° Constanța Joi, 25 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6710

Simona Halep, ELIMINATĂ de Carla Suarez Navarro în semifinale, la Roma!

Replica API 16 mai 2015 | 15:50 107

Simona Halep a ratat calificarea în finala de la Roma după ce a pierdut, sâmbătă, în semifinale, scor 6-2, 3-6, 5-7, meciul cu Carla Suarez Navarro.

SIMONA HALEP - CARLA SUAREZ NAVARRO 6-2, 3-6, 5-7

Simona Halep a început prost, 0-2, dar a câştigat apoi şapte game-uri la rând şi, implicit, primul set. Carla Suarez Navarro a revenit spectaculos şi şi-a adjudecat setul doi, unul în care Simona Halep a fost nervoasă şi a rupt o rachetă! Setul trei a fost halucinant. După mopt break-uri consecutive, la 4-4, Simona Halep a făcut 5-4 şi a a vut 30-0 pe serviciul adversarei, dar n-a profitat! Mai mult, după 5-5, Simona Halep a avut 30-0 şi în ultimele două game-uri, inclusiv minge de tie-break, dar Carla Suarez Navarro a fructificat a treia minge de meci.

Prin calificarea în semifinalele turneului de la Roma, Simona Halep şi-a asigurat un cec de 99.870 euro şi 350 de puncte WTA. Aceste puncte, coroborate cu eliminarea Petrei Kvitova în faza sferturilor de finală, îi asigură Simonei Halep prezenţa pe podiumul ierahiei mondiale şi săptămâna viitoare.