16.3° Constanța Joi, 25 Apr. 2024
16.3° Constanța Joi, 25 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6710

Simona Halep părăseşte turneul de la Miami

Replica API 29 martie 2016 | 00:26 375

Simona Halep a fost eliminată în sferturile turneului de la Miami, după ce a fost învinsă cu 2-1 la seturi de elveţianca Timea Baczinsky, locul 20 WTA. Halep a condus cu 6-4, dar a urmat o serie incredibilă de erori, românca ajungând să piardă şi 6 game-uri consecutive. În cele din urmă, elveţianca a câştigat setul 2 cu 6-3 şi pe cel decisiv cu 6-2 şi s-a calificat în semifinalele turneului american.

Românca s-a impus în precedentele două întâlniri, în 2010, la turneul din Torhout, Belgia și în 2015, în finala turneului de Shenzen, când Halep s-a impus în două seturi, 6-2, 6-2. În "optimi", Simona a învins-o pe Heather Watson (locul 69 WTA), cu scorul de 6-3, 6-4, în timp ce Bacsinszky a trecut de a doua jucătoare a lumii, Agnieszka Radwanska, în trei seturi, 2-6, 6-4, 6-2. Dacă va trece de Bacsinszky, Halep va juca împotriva învingătoarei meciului dintre Svetlana Kuznetsova și Ekaterina Makarova.

Simona Halep - Timea Bacsinszky 6-4, 3-6, 2-6

2-6

GAME, SET, MECI BACSINSZKY! Elvețianca a reușit un game alb, iar meciul se încheie după două ore și jumătate.

2-5

GAME HALEP: Simona încheie game-ul cu o super lovitură.

1-5

GAME BACSINSZKY: Simona nu reușește să pună probleme pe serviciul adversarei și se vede nevoită să servească pentru a rămâne în meci.

1-4

GAME HALEP: Simona trece cu noroc ultima minge peste fileu și bifează primul game din actul decisiv.

0-4

GAME BACSINSZKI: Discuțiile cu Darren Cahill nu au ajutat, iar Simona nu se regăsește pe teren. Elvețianca profită și continuă seria bună.

0-3

BREAK BACSINSZK: Simona Halep trimite mingea în out, iar elvețianca ajunge la al patrulea game consecutiv. Darren Cahill este din nou pe teren, o încurajează pe jucătoarea noastră, însă aceasta pare dărâmată și pare că ignoră indicațiile antrenorului. Un moment ciudat s-a petrecut când Darren Cahill o încuraja, iar Simona a vorbit peste el, cerând apă unui copil de mingi.

0-2

GAME BACSINSZKY! Schimburile sunt tot mai intense, însă Bacsinszky are soluții pentru loviturile Simonei și își consolidează break-ul.

0-1

BREAK BACSINSZKY! O minge trimisă în fileu de Simona îi oferă a doua șansă de break din acest game lui Bacsinszky, iar elvețianca profită și începe cu break.

Începe setul decisiv, Simona Halep servește prima.

3-6

SET BACSINSCZKY!: Elvețianca fructifică a treia minge de set, și trimite meciul în decisiv. În timpul acestui game, Simona a avut o reacție nervoasă la unul dintre punctele pierdute și a izbit racheta de suprafața de joc.

3-5

GAME HALEP!: Simona își face serviciul, iar elvețianca servește pentru set.

2-5

GAME BACSINSZKY: Bacsinszky revine de la 0-30, iar Simona este nevoită să servească pentru a rămâne în set. Românca apelează din nou la Darren Cahill.

2-4

GAME HALEP!: Românca reușește un game alb.

1-4

GAME BACSINSZKY!: Elvețianca gestionează bine game-ul, chiar dacă Halep a revenit de la 40-0 și a pus presiune pe serviciul adversarei.

1-3

BREAK BACSINSZKY: Simona pierde din nou pe propriul serviciu. Elvețianca solicită ca liniile terenului să fie șterse, din cauza ploii mărunte de la Miami.

1-2

BREAK SIMONA: Re-break pentru româncă. Simona profită de prima dintre cele două mingi de break.

0-2

BREAK BACSINSZKY: Elvețianca își fructifică mingea de break și începe în forță al doilea set.

0-1

GAME BACSINSZKY! Elvețianca își face serviciul în debutul setului secund.

Începe setul al doilea. Simona a discutat și la pauza dintre seturi cu antrenorul australian.

6-4

SET HALEP! Simona fructifică prima minge de set și câștigă acest prim act după 45 de minute.

5-4

BREAK HALEP: Simona Halep câștigă prima minge de break din acest game și servește pentru set. Românca l-a chemat pe Darren Cahill.

4-4

BREAK BACSINSZKY! Elvețianca face re-break.

4-3

GAME BACSINSCZKY: Bacsinsczky câștigă game-ul fără prea mari probleme, 40-15.

4-2

GAME HALEP!: Simona face încă un game solid pe propriul serviciu.

3-2

GAME BACSINSZKY!: Elvețianca câștigă game-ul, însă Simona pune tot mai multă presiune pe serviciul adevrsarei.

3-1

GAME HALEP!: Simona Halep își consolidează break-ul.

2-1

BREAK HALEP: Românca revine de la 15-40 și își fructifică prima minge de break.

1-1

GAME HALEP! Simona își face serviciul fără emoții.

0-1

GAME BACSINSZKY!Simona a cerut challenge la ultima minge trimisă de adversară, însă hawk-eye-ul a dat dreptate arbitrilor.

Începe meciul! Elvețianca are serviciul.