13.4° Constanța Joi, 25 Apr. 2024
13.4° Constanța Joi, 25 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6710

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Bad Homburg

Replica API 23 iunie 2022 | 00:00 791

Simona Halep, locul 19 WTA şi cap de serie numărul 4, s-a calificat, joi, în semifinalele turneului de categorie WTA 250 de la Bad Homburg, din Germania, după ce a trecut de americanca Amanda Anisimova, locul 25 WTA şi favorită 6, scor 6-2, 6-1.

Simona Halep

Simona a câştigat primul set, scor 6-2, după 25 de minute, scrie stiripesurse.ro.

În setul 2, Simona Halep, care reuşit 10 aşi în meci, a câştigat cu 6-1, după 30 de minute.

Pentru accederea în semifinale, Halep va primi 8.871 de euro şi 120 de puncte WTA.

Adversara din semifinale va fi sportiva canadiană cu origini româneşti Bianca Andreescu, locul 63 mondial.

Cele două s-au mai întâlnit o singură dată, în 2019, când s-a impus jucătoarea din România.