14° Constanța Joi, 25 Apr. 2024
14° Constanța Joi, 25 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6710

Simona Halep s-a calificat în sferturi, după 6-3, 6-3 cu noua senzație a tenisului, Cori Gauff

Replica API 9 iulie 2019 | 01:24 445

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Wimbledon, după ce a învins-o pe noua senzație a tenisului, Cori Gauf, în două seturi identice, 6-3, 6-3. După breakul de la începutul meciului, reușit de Halep, americanca de 15 ani a echilibrat partida, iar la un moment dat, în game-ul al patrulea, a dat senzația că poate duce jocul cap la cap cu "Simo".

În cele din urmă, Halep și-a adjudecat primul set cu 6-3, după 42 de minute, iar pe cel de-al doilea, cu același scor, după numai 33 de minute de joc. Cu toate că Gauff a făcut "victime" uriașe în acest turneu, Simona Halep a fost un adversar prea tare pentru ea, iar diferența de valoare și de experiență s-a văzut.

În sferturile de finală, Simona Halep o va întâlni pe chinezoaica Shuai Zhang (30 de ani). La meciurile directe, Halep conduce cu 2-1, iar ultima confruntare dintre cele două a avut loc în 2016, la Beijing, când chinezoaica s-a impus cu 6-0, 6-3.

sursa: Digisport.ro