9.9° Constanța Sâmbătă, 20 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6705

Spania, noua campioana mondiala

Replica API 12 iulie 2010 | 00:00 175

Dupa ce a invins selectionata Olandei in prelungiri,

Reprezentativa de fotbal a Spaniei a câştigat pentru prima oară Cupa Mondială, după ce a învins selecţionata Olandei, după prelungiri, scor 1-0 (0-0), în finala competiţiei din Africa de Sud, disputată, duminică seară, la Johannesburg. Eroul ibericilor se numeşte Andres Iniesta, care a înscris golul victoriei în minutul 116. Cele două echipe au stat perfect în teren şi s-au blocat reciproc foarte bine, niciuna neasumându-şi riscuri inutile. Olanda a luptat cu armele Spaniei, făcând un pressing sufocant şi nelăsându-i pe iberici să-şi facă jocul. Chiar şi aşa, Spania a fost superioară la capitolul posesie şi a reuşit să-şi creeze mai multe ocazii în prima repriză. După pauză, jocul s-a mai deschis şi Robben, de la olandezi, a ratat două ocazii imense, fiind blocat la timp de un Casillas excelent. Şi Spania a ratat două mari ocazii, prin Villa şi Sergio Ramos. Prima repriză suplimentară a aparţinut fără doar şi poate Spaniei, care şi-a creat mari ocazii de gol prin Fabregas, Iniesta şi Jesus Navas, în timp ce olandezii nu au contat niciun moment în atac. În primele minute suplimentare Spania ar fi putut beneficia şi de un penalty, la o intrare a lui Heitinga asupra lui Xavi, dar Webb fie nu a văzut-o, fie nu a vrut să rupă echilibrul. Componenţa echipelor: Olanda: Stekelenburg - Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Van Bronckhorst (Braafheid 105) - Van Bommel, De Jong (Van der Vaart 99) - Robben, Sneijder, Kuyt (Elia 71) - Van Persie. Antrenor: Bert van Marwijk. Spania: Casillas - Sergio Ramos, Pique, Puyol, Capdevila - Busquets, Xabi Alonso (Fabregas 87) - Pedro (J. Navas 60), Xavi, Iniesta - Villa (Torres 106). Antrenor: Vicente Del Bosque. La finala Cupei Mondiale au asistat, printre alţii, prinţul moştenitor Felipe al Spaniei şi soţia sa Letizia, împreună cu regina Sofia, dar şi premierul olandez Jan Pieter Balkenende, prinţul Willem-Alexander al Olandei, prinţesa Maxima şi prinţul Albert de Monaco.