20.4° Constanța Joi, 28 Mar. 2024
Anul XX Nr. 6682
20.4° Constanța Joi, 28 Martie 2024 Anul XX Nr. 6682

Spectacol în ultimele două meciuri din faza grupelor: Brazilia pierde în prelungiri, Serbia e trimisă acasă de Elveția

Virgil STOIAN 3 decembrie 2022 | 00:00 400

Ultimele două meciuri din faza grupelor de la Cupa Mondială de fotbal din Qatar au oferit din nou spectacolul așteptat. Într-un meci intens disputat, Elveția a reușit să treacă de Serbia, scor 3-2, și să se califice în optimi.

Elveţienii au deschis scorul în minutul 20, prin Shaqiri, însă sârbii au întors rezultatul în zece minute. Mai întâi a înscris Mitrovic, în minutul 26, apoi Vlahovic, în minutul 35. La acest scor, sârbii erau calificaţi. A egalat însă Embolo în minutul 44, iar Freuler, în minutul 48 a înscris pentru 3-2, scor care a calificat Elveţia în faza următoare a competiţiei.

În celălalt meci din grupa G, Camerun a învins Brazilia printr-un gol marcat de Aboubakar în minutul 90+3.  Aboubakar și-a dat tricoul pentru a sărbători, a primit al doilea cartonaș galben și, implicit, a fost eliminat. Cu doar un gol marcat mai mult de Camerun sau de Elveția, Brazilia ar fi terminat grupa pe locul 2.

Clasamentul grupei G: 1. Brazilia - 6 puncte, 2. Elveția - 6 puncte, 3. Camerun - 4 puncte, 4. Serbia - 1 punct.

Brazilia va juca în optimi împotriva Coreei de Sud, iar Elvația va întâlni Portugalia.