13.4° Constanța Joi, 25 Apr. 2024
13.4° Constanța Joi, 25 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6710

Sportivii din Cernavodă, fruntași la Campionatul Național ‘Federația română de atletism’

Replica API 26 martie 2019 | 00:31 426

Campionatul Național pentru copii 1 ce a avut loc sâmbătă, 23 martie a.c., la București, în sala de atletism “Ioan Soter”, ediția 2019 a reprezentat un motiv de bucurie pentru copiii din Cernavodă.

Clubul Sportiv Axiopolis Sport Cernavodă a participat cu cinci sportivi si a obținut trei medalii naționale:

- Rusu Tiberiu a obținut două locuri fruntașe: locul 1, alergare de viteză pe 60m-7,70s- și locul 1, săritură în lungime-5,73m;

- Suvarov Valentin care a obținut medalia de bronz în proba de triathlon (60m, săritură în lungime,800m;

De asemenea, duminică 24 martie a.c., s-a desfășurat tot în București concursul național Cupa Pro Atletic pentru copii. Au participat 13 sportivi din Cernavodă, cele mai bune rezultate le-au obținut: Bejan Cătălina care s-a clasat pe locul 6 în proba de alergare de viteza pe 50m și Burduja Diana care a obținut locul 8 la proba de săritură în lungime.