18.2° Constanța Joi, 28 Mar. 2024
Anul XX Nr. 6682
18.2° Constanța Joi, 28 Martie 2024 Anul XX Nr. 6682

Stan Wawrinka, în turul doi după ce a salvat trei mingi de meci (Rezultatele zilei)

Replica API 14 octombrie 2020 | 00:02 1160

Elvețianul Stan Wawrinka (18 ATP și cap de serie nr. 5) s-a calificat în turul doi al turneului de la Sankt Petersburg, după ce a salvat trei mingi de meci în fața britanicului Daniel Evans (34 ATP) și s-a impus cu scorul de 3-6, 7-6(3), 7-5.

Stan a revenit de la 0-40 în setul secund, la scorul de 6-5 pentru adversarul său. Elvețianul a obținut în cele din urmă victoria, după două ore și 32 de minute.

În turul următor, Stan Wawrinka îl va întâlni pe rusul Evgeny Donskoy (121 ATP).

Rezultatele înregistrate luni:

Aslan Karatsev (Rusia) vs Tennys Sandgren (SUA) 7-5, 3-6, 7-5

Alexander Bublik (Kazakhstan) vs Mackenzie McDonald (SUA) 2-6, 7-6(2), 6-4

Cameron Norrie (Marea Britanie) vs Taylor Fritz (SUA/favorit 8) 6-4, 4-6, 6-3

Stan Wawrinka (Elveția/5) vs Daniel Evans (Marea Britanie) 3-6, 7-6(3), 7-5

Evgeny Donskoy (Rusia) vs Egor Gerasimov (Belarus) 6-4, 7-6(4)

Principalul favorit al competiției de la Sankt Petersburg este rusul Daniil Medvedev (6 ATP). În primul tur, acesta se va duela cu francezul Richard Gasquet (53 ATP), scrie hotnews.ro.