Anul XX Nr. 6704
8.8° Constanța Vineri, 19 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6704

Steaua, eliminare rușinoasă din Cupa României!

Replica API 15 decembrie 2016 | 00:20 297

Steaua a continuat și în Cupa României evoluțiile dezamăgitoare din ultima perioadă, fiind eliminată în optimile de finală ale competiției de divizionara secundă CS Mioveni ! Argeșenii s-au impus cu 5-4 la loviturile de departajare. A fost 0-0 după 90 de minute de joc și 1-1 după cele două reprize suplimentare de prelungiri. CS Mioveni a deschis scorul prin Nilă, în min.96, iar Steaua a egalat prin Achim, în min. 114. În min. 118, Gălan (CS Mioveni) a văzut direct cartonașul roșu după un fault asupra lui Achim. La loviturile de departajare, de la Steaua au ratat Boldrin și de Amorim, ambii șutând peste poartă, în timp ce gazdele au irosit o singură lovitură, prin Năstăsie, apărată de Niță. În celelalte partide din optimile de finală s-au înregistrat rezultatele: CS Afumaţi (locul 10, Liga a 2) - Poli Timişoara 0-3, Dacia Unirea Brăila (locul 12, Liga 2) - CS U Craiova 0-2, CFR Cluj - CSM Poli Iaşi 2-0, FC Voluntari - ASA Tg. Mureş 3-0, CS Mioveni (locul 6, Liga 2) - Steaua 5-4 după lovituri de la 11m (0-0 și 1-1). Joi au loc ultimele partide: Luceafărul Oradea (locul 8) - Astra Giurgiu (ora 13.30), FC Viitorul - Pandurii (ora 17.30), Gaz Metan Mediaş - Dinamo (ora 20.30). În caz de egalitate după primele 90 de minute, se trece la două reprize de prelungiuri de câte 15 minute şi dacă egalitatea persistă, vor urma lovituri de departajare. Celelalte faze ale competiţiei: 29 martie 2017 - Sferturi de finală; 26 aprilie 2017 - Semifinale (tur); 17 mai 2017 - Semifinale (retur); 27 mai 2017 - Finala.