11.5° Constanța Marți, 23 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6708

Steaua învinge şi la Molde, 2-1, şi e la un punct de calificare

Replica API 9 noiembrie 2012 | 00:00 119

După un final de foc,

Un joc inteligent pe contraatac şi o defensivă bine aşezată în teren pe final de meci au adus victoria Stelei în deplasarea din Norvegia, scor 2-1 cu Molde. Trupa lui Reghecampf conducea cu 2-0 la pauză prin golurile lui Chipciu şi Latovlevici, dar Molde a redus din diferenţă după pauză. Un prim sfert de oră echilibrat a fost urmat de o perioadă mai bună a norvegienilor, care au împins tot mai mult jocul spre poarta lui Tătăruşanu. Steaua în schimb a păstrat de partea ei arma contraatacului, una care s-a dovedit câştigătoare. Pe fondul de dominare al gazdelor, Steaua a reuşit să deschidă scorul în minutul 22, în urma unei faze create de Tănase în dreapta careului advers. A urmat pasa spre Chipciu, care a preluat, şi-a pus mingea pe stângul şi a şutat superb de la 12 metri în plasă. Deschiderea scorului i-a marcat pe norvegieni, care nu au reuşit să-şi revină din şoc, moment de care a profitat din nou echipa din Ghencea. Elevii lui Reghecampf au insistat iar în ofensivă şi în minutul 38 au dublat avantajul de pe tabelă. Tot Tănase a pasat, de această dată de pe stânga, Latovlevici a venit excelent lansat din spate şi a şutat cu stângul în diagonală, fără şanse pentru Soderberg. Dacă în prima repriză a atacat în permanenţă, dar fără să-şi creeze cu adevărat ocazii de gol la poarta lui Tătăruşanu, norvegienii au devenit mai periculoşi după pauză, profitând şi de pasul înapoi făcut de stelişti. Iar în minutul 56, după un contraatac al norvegienilor, Chima a redus din diferenţă. Portarul roş-albaştrilor a intervenit salvator în cel puţin trei mari ocazii de gol ale gazdelor. Ultimele minute, şi mai ales prelungirile, au fost de foc în jumătatea Stelei. În timp ce elevii lui Reghecampf încercau să ţină mingea cât mai departe de propria poartă, norvegienii au presat tot mai mult. Molde a căutat cu disperare egalarea, a atacat chiar şi cu portarul în ultimele faze de joc, dar fără să doboare defensiva stelistă.

Sursă: onlinesport.ro