16.3° Constanța Joi, 25 Apr. 2024
16.3° Constanța Joi, 25 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6710

Studenţii de la Ovidius au obţinut 5 medalii la Campionatul Naţional Universitar de Atletism

Replica API 22 mai 2012 | 00:00 214

Performanţă

Performanţă

În perioada 19-20 mai 2012, o delegaţie formată din 4 studenţi ai Universităţii Ovidius" din Constanţa a participat la faza finală a Campionatului Naţional Universitar de Atletism, organizat de Universitatea "Babeş Bolyai" din Cluj. Studenţii constănţeni au obţinut 5 medalii - două de aur, două de argint şi una de bronz. Astfel, Maria Mazilu (anul II) este noua campioană universitară la 100 m plat cu o performanţă de 12,35 secunde şi vicecampioană la 200m plat cu un record personal de 25,27 secunde. Tot două titluri a cucerit şi Claudia Bobocea (anul I, IFR), campioană universitară la 3.000m plat cu o performanţă de 10:08:58 şi vicecampioană la 1.500m plat. Cea de-a cincea medalie aparţine Nadiei Ilaş la 100m garduri cu un record personal de 14,48 secunde, obţinând medalie de bronz. Cel de-al patrulea student de la Universitatea "Ovidius", Dragoş Sbarcea (anul II) s-a clasat pe locul al 4-lea la triplusalt cu o săritură de 13,93 metri. Conducătorul delegaţiei constănţene a fost lect.univ.dr. Daniel Duţă, iar selecţia studenţilor din cadrul Universităţii a fost efectuată de prof.univ.dr. Cecilia Gevat şi conf.univ.dr. Alin Larion, de la Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport.