17.4° Constanța Joi, 25 Apr. 2024
17.4° Constanța Joi, 25 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6710

Şumudică, îngenuncheat de VAR! Cum s-a comportat antrenorul român după o fază controversată

Replica API 27 august 2019 | 00:00 589

Marius Şumudică a bifat prima victorie pe banca lui Gazişehir Gaziantep în Superliga din Turcia. După ce a pierdut cu 0-5 pe terenul lui Fenerbahce în prima rundă, Şumudică şi-a mai refăcut golaverajul în partida cu Genclerbirligi din a doua rundă, scor 4-1.

Misiunea lui Gazişehir, la care Alin Toşca şi Junior Morais au jucat din primul minut, a fost uşurată de adversari. În minutul 27, Genclerbirligi, la care Bogdan Stancu a fost rezervă, a rămas în 10 după ce Oguz a văzut cartonaşul roşu pentru un fault în postură de ultim apărător. 5 minute mai târziu a venit şi primul gol pentru gazde marcat de Kayode.

Apoi, cu 5 minute înainte de sfârşitul primei reprize, Polomat a fost şi el eliminat de la oaspeţi, pentru un fault comis în careu, însă faza a a fost analizată de VAR pentru o poziţie suspectă de ofsaid.

Şumudică a trăit la intensitate maximă clipele în care arbitrii au analizat faza - cei pe de pe teren au aşteptat şi ei tensionaţi decizia, iar când centralul a indicat punctul cu var şi cartonaş roşu, antrenorul român a îngenuncheat pur şi simplu pe gazon!

A fost ca o eliberare de presiune, mai ales că penalty-ul a fost transformat şi Gazişehir a condus cu 2-0 la pauză.

Mai mult, echipa lui Marius Şumudică a mai marcat de 2 ori la reluare, dar a şi încasat un gol.

sursa: Digisport.ro