14° Constanța Joi, 25 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6710

Tenis: Buzărnescu, învinsă în optimile turneului WTA de la Lausanne

Replica API 18 iulie 2019 | 00:00 148

Mihaela Buzărnescu

Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu a fost învinsă de franţuzoaica Fiona Ferro cu 1-6, 7-6 (7-2), 7-5, joi, în optimile de finală ale turneului WTA de la Lausanne (Elveţia), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari.

Buzărnescu (31 ani, 55 WTA), a patra favorită, a câştigat rapid primul set, cu 6-1, în 22 de minute, a condus în actul secund cu 4-1 şi 5-2, dar jocul său s-a rupt şi a fost egalată, 5-5, a dus setul in tiebreak, unde Ferro a câştigat clar, cu 7-2.

În decisiv s-a mers cap la cap până la 3-3, când Buzărnescu a făcut break, dar nu a reuşit apoi să îşi concretizeze serviciul şi Ferro a egalat (4-4), reuşind un nou break la 6-5, care i-a adus victoria după două ore şi 21 de minute.

În primul set, Buzărnescu a avut procentaj de sută la sută la mingile câştigate cu primul serviciu. Ea a încheiat cu un as şi 5 duble greşeli, în timp ce Ferro a avut 4 aşi şi 9 duble greşeli.

Fiona Ferro (22 ani, 98 WTA) câştigase şi primul său meci direct cu Buzărnescu, în 2016, la turneul ITF de la Mamaia (25.000 dolari), cu 6-0, 6-1, în primul tur.