Anul XX Nr. 6704
6.7° Constanța Vineri, 19 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6704

Tenis: Simona Halep a abandonat în turul al doilea, la Roma

Replica API 12 mai 2021 | 23:55 1132

Jucătoarea română de tenis Simona Halep a fost nevoită să abandoneze în meciul cu germanca Angelique Kerber, miercuri, în runda a doua a turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 1.577.613 euro, din cauza unor probleme la gamba piciorului stâng.

Halep (29 ani), numărul trei mondial, nu a mai putut să joace din cauza durerilor acute, survenite brusc, la scorul de 6-1, 3-3, 0-30, după 57 de minute, scrie Agerpres.

Halep a dominat clar primul set şi s-a impus cu un sec 6-1, a condus cu 2-0 în actul secund, dar Kerber (33 ani, 26 WTA) a început să joace mai bine şi a egalat, 2-2. Halep a condus cu 3-2, cu un nou break, dar Kerber a egalat, meciul fiind întrerupt apoi.

Halep, campioana en titre de la Roma, va primi pentru evoluţia sa 10.726 de euro şi 60 de puncte WTA.

La dublu, Irina Begu şi italianca Sara Errani s-au calificat în sferturile de finală, după 6-3, 3-6, 10-7 cu perechea Ellen Perez (Australia)/Shuai Zhang (China), într-o oră şi 23 de minute.

Begu şi Errani şi-au asigurat un cec de 11.130 euro şi 190 de puncte WTA la dublu, urmând să joace în sferturi contra învingătoarelor din meciul Elena Vesnina/Vera Zvonareva (Rusia) - Nicole Melichar (SUA)/Demis Schuurs (Olanda/N.3).

Într-o partidă din prima rundă, Monica Niculescu şi rusoaica Ala Kudriavţeva au fost învinse de cuplul Gabriela Dabrowski (Canada)/Asia Muhammad (SUA), cu 6-2, 6-1, în doar 54 de minute.

Învinsele vor primi 5.242 euro şi un punct WTA la dublu.