20° ConstanÈ›a Vin., 29 Mar. 2024
20° ConstanÈ›a Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

Tenis: Tecău şi Krawietz, învinşi de fraţii Tsitsipas la turneul ATP de la Monte Carlo

Replica API 14 aprilie 2021 | 00:05 1104

Perechea româno-germană Horia Tecău/Kevin Krawietz a fost învinsă de fraţii Petros şi Stefanos Tsitsipas, cu 7-6 (4), 3-6, 11-9, marţi, în prima rundă a probei de dublu din cadrul turneului ATP Masters 1.000 de la Monte Carlo, dotat cu premii totale de 2.082.960 euro.

Horia Tecău, Kevin Krawietz

Tecău şi Krawietz, favoriţii numărul opt, s-au înclinat după o oră şi 47 de minute de joc efectiv, după ce au ratat două mingi de meci, scrie Agerpres.

Meciul a început luni, dar a fost întrerupt de ploaie la scorul de 5-4 pentru greci în primul set.

Marţi, jocul a fost reluat, iar Stefanos şi Petros Tsitsipas au ratat o minge de set, primul act ajungând în tiebreak, Tecău şi Krawietz au condus cu 4-1, dar au pierdut şase puncte la rând şi setul (4-7).

Tecău şi partenerul său au dominat setul secund, în care au avut 3-0, 4-1 şi 5-2, încheind cu 6-3.

În super tiebreak, Tecău şi Krawietz au avut 9-7, dar au pierdut patru puncte la rând, ratat două mingi de meci.

Cuplul româno-german a încheiat cu 2 aşi şi 7 duble greşeli, iar grecii au avut 5 aşi şi 5 duble greşeli.

Horia Tecău şi Kevin Krawietz vor împărţit un cec de 7.500 de euro.