Anul XX Nr. 6704
7.4° Constanța Vineri, 19 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6704

Tir sportiv: România a cucerit două medalii la Europenele din Croaţia

Replica API 26 martie 2019 | 00:00 299

România a cucerit două medalii la Campionatele Europene de tir sportiv 10 metri de la Osijek (Croaţia), aur prin Laura Coman şi bronz prin echipa feminină.

Laura Coman a câştigat medalia de aur în proba de puşcă aer comprimat 10 metri, după două focuri de baraj. Sportiva de la CS Dinamo, antrenată de către Olimpiu Marin, a ocupat primul loc în finală, cu 249,1 puncte, urmată de elveţianca Nina Christen, 249,1 puncte, şi de austriaca Franziska Peer, 228,3 puncte. Românca Roxana Sidi a terminat pe locul 6, cu 164,7 puncte.

Echipa feminină, care a mai avut-o în componenţă pe Eliza Molnar, în afara Laurei Coman şi a Roxanei Sidfi, a terminat pe locul 3 în proba de puşcă aer comprimat 10 m, învingând Austria în finala mică. Aurul a revenit Rusiei, învingătoare în finala cu Italia.

Campionul olimpic din 2012 la puşcă aer comprimat, Alin Moldoveanu, s-a clasat pe locul 22 în această probă, ratând calificarea în finală.

sursa: agerpres.ro