24.3° Constanța Vin., 30 Sept. 2022
Anul XX Nr. 6138
24.3° Constanța Vineri, 30 Septembrie 2022 Anul XX Nr. 6138

Tokyo 2021: 29 de sportivi din 11 ţări formează echipa refugiaţilor

Replica API 23 iulie 2021 695

Douăzeci şi nouă de sportivi şi 11 ţări vor reprezenta echipa refugiaţilor la ediţia din acest an a Jocurilor Olimpice, la Tokyo, potrivit news.ro, citat de stiripesurse.ro.

Cei 29 au fost aleşi de Board-ul Comitetului Internaţional Olimpic dintr-un grup iniţial de 55 deţinători de burse sportive CIO pentru refugiaţi.

La ceremonia de deschidere a JO, echipa refugiaţilor va defila a doua în ordinea delegaţiilor participante, după Grecia, sub steagul olimpic. La orice altă ceremonie, dacă va fi cazul, va fi înălţat steagul olimpic şi va fi intonat imnul olimpic.

Magnum BET - Ad.
Magnum BET - Ad.

Echipa va sta în statul olimpic pe durata competiţiei, la fel ca alte loturi, şi va continua să primească susţinerea CIO după Jocurile Olimpice.

Sportivii din echipa refugiaţilor la JO sunt următorii:

Abdullah Sediqi (Afganistan) - Taekwondo (masculin -68kg)

Ahmad Baddredin Wais (Siria) - Ciclism (masculin şosea)

Ahmad Alikaj (Siria) - Judo (masculin mixt)

Aker Al Obaidi (Irak) - Lupte (masculin greco-romane -67kg)

Alaa Maso (Siria) - Înot (masculin 50 m liber)

Anjelina Nadai Lohalith (Sudanul de Sud) - Atletism (feminin 1500m)

Aram Mahmoud (Siria) - Badminton (simplu masculin)

Cyrille Fagat Tchatchet II (Camerun) - Haltere (masculin -96kg)

Dina Pouryounes Langeroudi (Iran) - Taekwondo (feminin -49kg)

Dorian Keletela (Congo) - Atletism (masculin 100m)

Eldric Sella Rodriguez (Venezuela) - Box (masculin -75kg)

Hamoon Derafshipour (Iran) - Karate (masculin -67kg)

Jamal Abdelmaji Eisa Mohammed (Sudan) - Atletism (masculin 5,000m)

James Nyang Chiengjiek (Sudanul de Sud) - Atletism (masculin 800m)

Javad Majoub (Iran) - Judo (masculin mixt)

Kimia Alizadeh Zenozi (Iran) - Taekwondo (feminin -57kg)

Luna Solomon (Eritreea) - Tir (feminin Air Rifle 10m)

Masomah Ali Zada (Afganistan) - Ciclism (feminin pe şosea)

Muna Dahouk (Siria) - Judo (feminin mixt)

Nigara Shaheen (Afganistan) - Judo (feminin mixt)

Paulo Amotun Lokoro (Sudanul de Sud) - Atletism (masculin 5,000m)

Popole Misenga (RD Congo) - Judo (masculin mixt)

Rose Nathike Lokonyen (Sudanul de Sud) - Atletism (feminin 800m)

Saeid Fazloula (Iran) - Canoe (masculin 500m)

Sanda Aldass (Siria) - Judo (feminin mixt)

Tachlowini Gabriyesos (Eritreea) - Atletism (maraton masculin)

Wael Sheub (Siria) - Karate (kata masculin)

Wessam Salamana (Siria) - Box (masculin -57kg)

Yusra Mardini (Siria) - Înot (feminin 100m fluture)

Înaintea Jocuriloe Olimpice, echipa refugiaţilor s-a reunit la Doha, unde s-a înregistrat şi un caz de coronavirus în delegaţie, persoana testată pozitiv fiind oficial, nu sportiv.

Pentru prima dată în istoria Jocurilor Olimpice, a concurat o echipă a refugiaţilor la ediţia din 2016, de la Rio. Atunci au fost zece sportivi din patru ţări.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.

Ti-a placut articolul?

COMENTARII

Sport

LOTO

6/49
71822303312
5/49
13434111825
joker
143338282620