16.2° Constanța Vin., 29 Mar. 2024
16.2° Constanța Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

Uluitor! Manchester City- Chelsea 6-0!

Replica API 11 februarie 2019 | 01:04 355

Manchester City a făcut scor de tenis în derby-ul cu Chelsea, 6-0, și urcă provizoriu pe locul 1 în Premier League.

Elevii lui Guardiola au început din nou ca din tun partida. Dacă în precedentele două partide, cu Newcastle și Arsenal, au deschis scorul în minutul 1, astăzi au „amânat” un pic lovitura. Sterling a punctat în minutul 4, apoi Aguero a irosit o șansă rarisimă, exasperându-l pe Guardiola (FOTO senzațional aici).

Argentinianul s-a revanșat în minutele 13 și 19, cu o „dublă” spectaculoasă. Gundogan a dus scorul la un neverosimil 4-0 în minutul 25, cu o execuție de la marginea careului. Kepa, mascat de propriii fundași, nu a reușit să blocheze.

aheem Sterling a ieșit la rampă și în debutul părții secunde. În minutul 55 l-a driblat pe Azpilicueta, forțând faultul în careu. Aguero a făcut 5-0.

Chelsea a pasat steril, temătoare, și a fost încă o dată pedepsită. Sterling a stabilit scorul final, 6-0, cu unul dintre cele mai ușoare goluri din carieră. Tânărul Zinchenko l-a găsit ideal la 5 metri în fața porții goale.

Manchester City urcă pentru moment pe locul 1 în Premier League, la egalitate de puncte cu Liverpool, dar cu un golaveraj superior. „Cormoranii” au un meci mai puțin disputat.