20° Constanța Vin., 29 Mar. 2024
Anul XX Nr. 6683
20° Constanța Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

Victoria e meritată, dar trebuie să fim mai atenţi cu astfel de meciuri, a declarat căpitanul Spaniei

Replica API 6 septembrie 2019 | 00:00 311

Căpitanul naţionalei de fotbal a Spaniei, Sergio Ramos, a declarat, joi seara, pentru canalul Teledeporte, citat de AFP, că victoria ibericilor în faţa reprezentativei României, cu scorul de 2-1, este una meritată, însă selecţionata spaniolă trebuie să fie mai atentă în viitor cu acest gen de meciuri.

''Ştiam că, aşa cum e cazul meciurilor internaţionale, acest meci va fi extrem de dificil şi aşa a şi fost. Am făcut o primă repriză excelentă, ne-am creat enorm de multe ocazii, care ne-ar fi permis să intrăm la pauză cu un scor mai mare, dar nu a fost cazul'', a declarat Ramos.

''În repriza secundă, după golul de 2-0, am scăzut în intensitate. Adversarul a ştiut să profite, nu mai avea nimic de pierdut. Rezultatul este meritat, dar trebuie să învăţăm să tranşăm acest gen de meciuri şi să nu mai mergem până la capăt cu această teamă de a scăpa cele trei puncte'', a mai comentat fundaşul echipei Real Madrid.

Ramos s-a referit şi la debutul oficial al lui Robert Moreno ca selecţioner: ''Să câştigi în deplasare şi să îndeplineşti obiectivul primului meci îţi dă linişte. Nu am câştigat nimic, deocamdată. Vrem să fim primii în grupa noastră, cu cele 30 de puncte posibile, iar pentru asta trebuie să continuăm. Suntem pe calea cea bună''.

Naţionala de fotbal a României a fost învinsă de reprezentativa Spaniei cu scorul de 2-1 (1-0), joi seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în Grupa F a preliminariilor EURO 2020.

Sergio Ramos (29 - penalty) şi Paco Alcacer (47) au marcat golurile ibericilor, în timp ce pentru echipa antrenată de Cosmin Contra a înscris Florin Andone (59), la trei minute de la intrarea sa pe teren. Spania a jucat în zece oameni din min. 79, după eliminarea lui Diego Llorente.

sursa: agerpres.ro